Lotne związki organiczne
LZO ang. VOCs – volatile organic compounds – grupa związków organicznych
Lotne związki organiczne powstają jako uboczne produkty w wielu procesach przemysłowych i są źródłem zanieczyszczeń środowiska. Szczególnie duże znaczenie ma wtórne zanieczyszczenie substancjami powstającymi w wyniku reakcji chemicznych jakie zachodzą w środowisku z udziałem LZO. W taki sposób powstaje np. ozon troposferyczny.
Z tego względu w wielu krajach świata (także w Polsce) istnieją normy ograniczające ich emisję do środowiska, poprzez określenie dopuszczalnych wartości maksymalnej zawartości LZO w produktach.
Ponadto wiele procesów produkcyjnych, w których używa się LZO obostrzonych jest standardami emisyjnymi, wyrażonymi zazwyczaj dwoma wartościami:
LZO
Przykłady lotnych związków organicznych
aceton
węglowodory alifatyczne
węglowodory aromatyczne
związki zawierające chlor
lakiery, zmywacze, rozpuszczalniki i wiele innych…
Dyrektywa
Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej 2004/42/WE z dn. 21.04.2004 reguluje ograniczenie emisji lotnych związków organicznych powstających w wyniku zastosowania rozpuszczalników w określonych rodzajach farb i lakierów.
Wdychanie lotnych związków organicznych może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Dodatkowo LZO powodują zanieczyszczenia atmosfery ziemskiej, co może się przyczynić do uszkodzenia zasobów naturalnych.
Filtrowentylacja lotnych związków organicznych
Platforma Filtrowentylacyjna Sp. z o.o. projektuje i wdraża rozwiązania służące oczyszczeniu gazów wylotowych z lotnych związków organicznych poprzez ich eliminację bądź ograniczenie wielkości emisji.
Jeżeli potrzebujecie Państwo więcej informacji na ten temat prosimy o kontakt telefoniczny z naszym biurem nr telefonu +48 785 80 08 08 bądź skorzystanie z poniższego formularza kontaktowego.
Napisz do nas
Potrzebujesz więcej informacji, skorzystaj z formularza kontaktowego.